Podle skutečných událostí / životopisné

Podle skutečných událostí:
12 let v řetězech (Twelve Years a Slave) – otrokářské drama o svobodném černochovi, co se“omylem“ dostane do otroctví
42 (42) – 42 je číslo legendy amerického baseballu. Číslo, které dnes v americké Major League (nejvyšší americké baseballové lize) neuvidíte…s jedinou vyjímkou. Tou vyjímkou je den 15.dubna. V ten den se hraje tzv. Jackie Robinson Day. V ten den mají na svých dresech číslo 42 úplně, ale úplně všichni. Den vzdání pocty prvnímu hráči tmavé pleti v nejvyšší americké baseballové lize. Hráči, který si musel projít obtížnou dobou. Hráči, který bořil hranice segregace černochů v Americe.
Krátký průřez ZDE
Kocour Bob (A street cat named Bob) – kocour Bob je nebo spíše byl tulák. Dokud jednou nepotkal Jamese Bowena. Ten je zase narkomanem. Tenhle příběh vypráví o neobvyklém přátelství Jamese a Boba a o cestě Jamese zpět do společnosti. Ve filmu hraje Bob sám sebe, James napsal předlohu…svůj životopis.
Ali (Ali) – kdo by neznal Muhameda Aliho – legendárního boxera. Zde v podání úžasného Willa Smithe.
Americký sniper (American Sniper) – životopis o americkém odstřelovači Chrisu Kyleovi, který je v U.S.Army legendou. Člen jednotky SEAL, který prošel čtyřmi turnusy v Iráku a zapsal se mnoha skvělými zásahy. Film ukazuje i jeho život v USA, kde se projevovali syndromy z války. Paradoxně byl tento voják zastřelen „svým žákem“ na střelnici v USA, kde ukazoval a učil zájemcem o střelbu odstřelovačkou. V hlavní roli skvělý Bradley Cooper.
Mimochodem s Cooperem doporučuji seriál Šéfkuchař nadivoko, který byl bohužel po 13nácti dílech (podle mě nesmyslně) ukončen.
Apollo 13 (Apollo 13) – nevíš co je Apollo 13? Cože, TY TO NEVÍŠ??? To je velká mezera ve vzdělání, kterou MUSÍŠ napravit. Asi největší drama amerického vesmírného programu, které skončilo dobře. S fenomenálním Tomem Hanksem v hlavní roli.
Cena svobody (The Good Lie) – zajímavý film o „zachráněných dětech Afriky“ a jejich začleňování do americké společnosti.
Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down) – jeden z nejlepších válečných filmů moderní doby, který vypráví o jednotce (jednotkách) v somálkém Mogadishu. O vojácích bojující o vlastní přežití ale i svůj rozum. Není se čemu divít, když zde s útočnou půškou AK-47 běhali i malé děti. Black Hawk Down vypráví o akci v Mogadishu, které vyšla i nevyšla. O záchrané akci posádku vrtulníku Sykorski UH-60 Black Hawk, který zde byla během akce sestřelan. Upozorňuji, že to neni nic pro slabé povahy. Velký film pro (tenkrát) nováčky jako je Josh Hartnett a Ewan McGregor.
Diana (Diana) – životopis zaměřující se na poslední dva roky slavné lady Diany, princezny z Wallesu v podání nádherné Naomi Watts.
Express
Chicago
Chyť mě, když to dokážeš
Kapitán Phillips
Letec
Louis Cyr
Mezi řádky
Muž na laně
My jsme Marshallové
Nedotknutelní
Orel Eddie
Rivalové
Správná posádka
Údolí stínů
V zajetí rychlosti
Vlk z Walk Street
Vzpomínka na Titány
Yip-man
Yip-man 2
Yip-man 3
Yip-man – Zrození legendy